Aktualności

Kondolencje

Pragniemy wyrazić szczere wyrazy współczucia dla naszej Koleżanki i Wykładowczyni w Katedrze Ukrainistyki UW dr Renaty Botwiny z powodu śmierci Taty. Koleżanki i Koledzy z Katedry Ukrainistyki.

Шановні студенти й студентки з України!

Кафедра україністики факультету прикладної лінгвістики щиро запрошує Вас стати Вільними слухачами наших лекцій і практичних занять. Ви можете взяти участь у всіх заняттях, які оберете.

Konkurs "Przedsiębiorca Roku UW"

Konkurs „Przedsiębiorca Roku Uniwersytetu Warszawskiego” jest skierowany do pracowników, studentów i absolwentów UW zaangażowanych w prowadzenie własnej firmy. W ten sposób Uniwersytet chce docenić tych wszystkich, którzy tworzą innowacje, zakładają i rozwijają nowe przedsiębiorstwa oraz działają na rzecz gospodarki i społeczeństwa.

Festiwal Nauki i Kultury „Imagining the future”

Uniwersytet Sorboński organizuje w czerwcu Festiwal Nauki i Kultury „Imagining the future”. Wydarzenie otwarte jest również dla uczelni członkowskich Sojuszu 4EU+, do którego należy też Uniwersytet Warszawski. Do 29 stycznia studenci, doktoranci oraz pracownicy uniwersytetów 4EU+ mogą zgłosić swoją propozycję projektu, która zostanie zaprezentowana podczas festiwalu.

Netykieta

Netykieta – KU: Prosimy o stosowanie podczas zajęć poniższych dobrych praktyk: 1. W trakcie zajęć online zachowujemy się tak, jak zachowalibyśmy się w sali, a to oznacza, że używamy kulturalnego języka, aktywnie uczestniczymy w zajęciach etc. 2. Wszyscy włączamy kamerę, abyśmy mogli się widzieć tak, jak podczas

Święto ukraińskiego kina już niedługo!

Piąta odsłona Ukraina! Festiwal Filmowy rozpocznie się już 21 października w warszawskim Kinie Iluzjon. W programie tegorocznej edycji, która odbędzie się również online, znalazły się pokazy najnowszych ukraińskich filmów oraz wydarzenia towarzyszące. Ukraina! Festiwal Filmowy Warszawa: 21-25 października (Kino Iluzjon) Online: 2-9 listopada Lublin: 4-6 grudnia (Centrum Kultury w Lublinie).

Zostań wolontariuszem Festiwalu!

Ukraina! Festiwal Filmowy poszukuje wolontariuszy do pomocy przy 5. edycji Festiwalu, który odbędzie w dniach 21-25 października w Warszawie. Zostań częścią zespołu festiwalowego i weź udział w tym niezwykłym wydarzeniu! Poszukujemy wolontariuszy do obsługi kina i biura festiwalowego, biura prasowego, opieki nad gośćmi, tłumaczenia spotkań oraz dokumentacji fotograficznej i filmowej wydarzenia. Od osób zainteresowanych oczekujemy dyspozycyjności podczas trwania festiwalu.

Wnioski w ramach Sojuszu 4EU+

Międzyuczelniane zespoły badaczy z UW oraz innych uczelni członkowskich Sojuszu 4EU+ mogą ubiegać się o minigranty na inicjatywy naukowe w ramach obszaru flagowego nr 2 (Flagship 2) „Europa w zmieniającym się świecie: zrozumienie społeczeństw, gospodarek, kultur i języków”, w tym te, które uwzględniają kwestie

Komunikat Władz Rektorskich

Szanowni Państwo! Drodzy Studenci!

W związku z Rozporządzeniem Rektora UW z 10 marca 2020 uprzejmie informujemy, że do 20 marca 2020 otrzymają Państwo informację, które zajęcia zostaną przeprowadzone w trybie zdalnym od poniedziałku 23 marca 2020.


Prosimy o zapoznanie się z komunikatem władz rektorskich z 12 marca 2020:

Szkolenie BUW

Zaloguj się do wiedzy. Praktyczne umiejętności korzystania z e-zbiorów. Książki i czasopisma elektroniczne w sieci UW, 60 min 5.03.2020, godz.12.00, sala 306.
Szkolenie prowadzi  Anna Białanowicz-Biernat.

Informacje o programie ERASMUS

Informujemy, że informacje o ofercie w ramach programu Erasmus są dostępne w zakładce Dla Studenta, w podzakładce Erasmus. Informacje przedstawione są w dwóch oddzielnych plikach, zasady ogólne udziału w programie oraz zasady wewnętrzne Katedry Ukrainistyki. Zainteresowanych prosimy o zapoznanie się z zawartością obu plików.

Wybory 2020 na UW

Wiosną 2020 roku na Uniwersytecie odbędą się m.in. wybory rektora uczelni na kadencję 2020-2024, a także wybory członków Senatu UW. Wcześniej odbędą się wybory członków Kolegium Elektorów, którzy wybiorą rektora. O terminach zebrań wyborczych w poszczególnych okręgach będą informowały właściwe komisje ...

Inicjatywy na UW

I Centrum Pomocy Psychologicznej na święta

Święta Bożego Narodzenia to z założenia czas radości. Gorączka przygotowań, spotkania z najbliższymi czy brak możliwości dotarcia do domu na święta mogą być jednak powodami do świąteczno-noworocznego stresu. Wsparcia w tym zakresie członkom społeczności UW może udzielić Centrum Pomocy Psychologicznej.

Spotkanie 4EU+

Dnia 5 grudnia w godz. od 9.00 do 11.30 w dawnej Bibliotece Uniwersyteckiej odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące działań zaplanowanych dla Uniwersytetu Warszawskiego w ramach Sojuszu 4EU+ oraz projektu „Uniwersytety Europejskie”.

Rekrutacja do Programu MOST

Trwa rekrutacja na semestr letni 2019/2020 do Programu MOST. Można rejestrować się pomiędzy 31 października a 30 listopada 2019 roku. Serdecznie zapraszamy. Zachęcamy równocześnie do zapoznania się z propozycją szczegółową Programu MOST w zakładce Dla Studenta. W zakładce znajdą Państwo wszelkie potrzebne informacje.

UW powołuje rady naukowe dyscyplin

Trwają wybory członków 22 rad naukowych dyscyplin na UW. Zgodnie z uchwałą Uczelnianej Komisji Wyborczej mają się one zakończyć do 31 października. Ponieważ rady to zupełnie nowe organy uniwersyteckie, zachęcamy do zapoznania się z tekstem na temat rad (ich kompetencji, liczebności oraz sposobu wyłaniania) przygotowanym przez Zespół rektorski UW: https://www.uw.edu.pl/rady-naukowe-dyscyplin-kompetencje-liczebnosc-sposob-wylaniania.

Zaczęliśmy współpracę z Johannes Gutenberg-Universität Mainz.

Pan dr Piotr Nagórka uzyskał stypendium badawcze i z panią prof. Anją Müller-Wood z Johannes Gutenberg-Universität w Mainz dokonają lingwistycznej diagnozy systemów konceptualnych wartości etycznych przedstawicieli angielskiego Renesansu. Podczas sympozjum Research Agendas in Literary Linguistics 2.0, 18. pazdziernika 2019 r., dr Piotr Nagórka ogłosi wyniki pracy badawczej w wystąpieniu pt.: "Toward an atlas of Europeans' concepts of ethical values.

Inauguracja roku akademickiego 2019/2020

Inauguracja I roku w roku akademickim 2019/2020

Zapraszamy studentów I roku I i II stopnia Katedry Ukrainistyki

na inaugurację: 30.09.2019, godz. 10.00, ul. Szturmowa 4, sala 104

z udziałem p.o. Kierownika Katedry Ukrainistyki, p.o. Zastępcy Kierownika Katedry ds. studenckich, opiekunów lat, pełnomocnika ds. USOS, przedstawicieli Komisji stypendialnej oraz Zarządu Samorządu Studentów. Szczegóły dotyczące inauguracji znajdują się w załączniku.

Spotkania powitalne dla studentów zagranicznych już we wrześniu

Szanowni Państwo! Welcome Point organizuje spotkania powitalne dla wszystkich studentów zagranicznych, którzy w roku akademickim 2019/2020 rozpoczną studia na Uniwersytecie Warszawskim. Spotkania odbędą się 30 września 2019 r. Spotkanie w języku angielskim rozpocznie się o godz. 10.00 w auli Auditorium Minus (stary BUW). Spotkanie w języku polskim rozpocznie się o godz.

Nowe zasady przyznawania stypendium za osiągnięcia naukowe

Nowe zasady przyznawania studentom stypendium ministra za znaczące osiągnięcia naukowe lub artystyczne związane ze studiami, lub znaczące osiągnięcia sportowe  na rok akademicki 2019/2020. Szczegółowe informacje znajdują się tutaj: https://www.gov.pl/web/nauka/informacja-na-temat-stypendiow-ministra-nauki-i-szkolnictwa-wyzszego-za-znaczace-osiagniecia-dla-studentow-na-rok-akademicki-20192020.

Praktyki z AIESEC UW

Jeśli szukacie ciekawego sposobu na zaliczenie praktyk lub wakacyjny wyjazd, możecie skorzystać z jednego z trzech projektów przygotowanych przez studencką organizację AIESEC. Weźcie udział w minimum 6-tygodniowych praktykach w zagranicznej firmie, start-upie lub wolontariacie w jednym ze 122 krajów całego świata. Oprócz rozwijania umiejętności językowych nabędziecie inne kompetencje przydatne w przyszłym zawodzie, a także przyczynicie się dla dobra naszej planety, gdyż każdy z wyjazdów związany jest z poszczególnym Celem Zrównoważonego Rozwoju ONZ.

Oleh Poliakov. Spotkanie autorskie.

27.05.2019 r. Katedrę Ukrainistyki odwiedził ukraiński pisarz Oleh Poliakov. Prezentował swoją pierwszą opublikowaną w Polsce książkę pt. ,,Niewolnice i przyjaciele pani Tekli”. Studenci i profesorowie mieli możliwość porozmawiać z autorem powieści oraz dowiedzieć się, jak powstała książka. Moderatorem spotkania była pani Profesor dr hab. Valentyna Sobol.

Projekt Statutu UW

Prezentujemy „Projekt Statutu UW”, który będzie przedmiotem obrad Senatu uczelni 8 maja. Dokument uwzględnia uwagi zgłoszone przez społeczność akademicką.

Projekt dostępny jest na stronie: www.uw.edu.pl/projekt-statutu-uw. Znaleźć tam można również listę nadesłanych komentarzy oraz list rektora UW prof. Marcina Pałysa w sprawie najważniejszych zmian w projekcie.

Sukcesy studentów KU

W dniach 14-15 marca 2019 r. na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie odbył się Międzynarodowy Konkurs z Ortografii Języka Ukraińskiego. Duży sukces odnieśli nasi studenci - Przemysław Pawlak  (2 r. studiów magisterskich) został jednym ze zwycięzców (2 miejsce), Adam Stępień  (2 r. studiów licencjackich) został finalistą.  Krzysztof Pawlik - student 1 r. studiów magisterskich zdobył 1 miejsce w konkursie poetyckim, który odbył sie w dn. 12.03 na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Serdecznie gratulujemy!

 

Erasmus Day

Chciałbyś wyjechać na wymianę zagraniczną, ale nie wiesz jak to zrobić? 
Już 5 grudnia 2018 roku będziesz miał okazję dowiedzieć się więcej! Przyjdź do BUW-u na Erasmus Day*!

ESN University of Warsaw oraz Biuro Współpracy z Zagranicą zapraszają na dzień informacyjny wszystkich, którzy są zainteresowani wyjazdem na wymianę zagraniczną.

Dziekanat ds Studenckich

Szanowni Państwo,

Od dnia 30.10.2018 r. wszystkie sprawy dotyczące toku studiów studenci zobowiązani są załatwiać w Dziekanacie ds Studenckich w Sekcji Katedry Ukrainistyki w pokoju 434, nr tel. (22) 55-34-266. Wszelką korespondencję dotyczącą spraw studenckich należy wysyłać na adres student.ku@uw.edu.pl.

Przyjęcia interesantów: poniedziałek-czwartek w godzinach 10.00-14.00.

Konsultacje w sprawie ustawy 2.0

Szanowni Państwo,
w dn. 6 i 7 listopada na Uniwersytecie Warszawskim odbędą się otwarte spotkania dotyczące planowanych na uczelni zmian wynikających z ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. W konsultacjach mogą uczestniczyć wszyscy członkowie społeczności UW: studenci, doktoranci, pracownicy i absolwenci. Na spotkania obowiązuje rejestracja.

Terminy i miejsca spotkań:

- 6 listopada, godz. 15:00, Kampus Ochota, Wydział Fizyki (ul. Pasteura 5), sala 0.03

II edycja Ogólnouniwersyteckiego Badania Nauczycieli Akademickich i Lektorów

W dniu 15 października 2018 r. rozpoczęła się II edycja Ogólnouniwersyteckiego Badania Nauczycieli Akademickich i Lektorów, realizowana przez Pracownię Ewaluacji Jakości Kształcenia. Gorąco zapraszamy do uczestnictwa w badaniu. Więcej informacji o badaniu na stronie PEJK. https://ankieter.mimuw.edu.pl/surveys/116/

Warsztaty z orientacji kulturowej

Welcome Point organizuje kolejną edycję warsztaty na temat rożnych kwestii związanych z orientacją kulturową, które mogą być pomocne w adaptacji studentów zagranicznych. Podczas dwudniowych warsztatów prowadzonych w języku angielskim studenci nabędą kompetencje z zakresu: polskiej kultury oraz realiów życia w Polsce; komunikacji międzykulturowej i działania w środowisku wielokulturowym; teorii kultury, z uwzględnieniem szoku kulturowego. Będzie to też dobra forma integracji i wymiany doświadczeń.

Katedra Ukrainistyki partnerem w projekcie VeaPLA

Miło nam poinformować, że od 2014 roku Katedra Ukrainistyki Uniwersytetu Warszawskiego razem z Uniwersytetem Karola w Pradze, Uniwersytetem Komeńskiego w Bratysławie oraz  Magyar Műfordítók Egyesülete jest partnerem w projekcie VeaPLA (Visegrad Eastern Partnership Award project). W tym roku nagrodę w konkursie na najlepszą książkę wydaną w krajach Partnerstwa Wschodniego wygrał pisarz ukraiński - Wołodymyr Rafaeenko za publikację Dovhi chasy.

Uwaga! Pomoc studentom zagranicznym w rejestracji w Usos!

Welcome Point organizuje dyżury, podczas których będzie pomagać studentom zagranicznym w rejestracji w USOS.

Dwie osoby będą dyżurować przy komputerach w budynku Zarządu Samorządu Studentów: na małym dziedzińcu kampusu głównego w sali 100 na pierwszym piętrze w środę 26 września i w czwartek 27 września w godzinach 12.00 – 16.00.

Więcej informacji  http://welcome.uw.edu.pl/need-assistance-with-usos-registration/

WAŻNA ZMIANA W USOS

Od dnia 19 września zmienią się WSZYSTKIE indywidualne numery rachunków bankowych studentów, na które regulują zobowiązanie wobec UW. Dotychczasowe numery nie będą już aktywne.

Nowe numery będą widoczne dla studentów w systemie USOSweb od dnia 19 września br. po godzinie 18.00.

W dniach 18 - 19 września br. prosimy nie dokonywać opłat wobec UW na dotychczasowe indywidualne rachunki bankowe.

Z dniem 19 września przelewy dokonywane na dotychczasowe (stare) numery rachunków bankowych będą zwracane do nadawcy.

INAUGURACJA ROKU AKADEMICKIEGO 2018/2019

Inauguracja I roku w roku akademickim 2018/2019

Zapraszamy studentów I roku I i II stopnia Katedry Ukrainistyki

na inaugurację: 28.09.2018, godz. 11.00, ul. Szturmowa 4, sala 104

z udziałem Kierownika Katedry Ukrainistyki, Zastępcy Kierownika Katedry ds. studenckich, opiekuna roku, pełnomocnika ds. USOS, przedstawicieli Komisji stypendialnej oraz Zarządu Samorządu Studentów. Szczegóły dotyczące inauguracji znajdują się w załączniku.

 

OFERTA PRACY W INKUBATORZE UW

Inkubator Uniwersytetu Warszawskiego został powołany w celu wspierania postaw i zachowań przedsiębiorczych w społeczności akademickiej. Pomaga w rozwoju projektów biznesowych i społecznych, organizując warsztaty, szkolenia, spotkania z ekspertami, a także udostępniając nowoczesną przestrzeń do pracy.

Inkubator poszukuje nowej osoby do zespołu na stanowisko Junior Project Managera. Jeśli:

- lubisz i potrafisz zarządzać projektami,

-  interesujesz się szeroko pojętą przedsiębiorczością i chcesz rozwijać społeczność uniwersytecką,

Erasmus

W zakładce Erasmus można znaleźć informację nt. praktyk studenckich i absolwenckich - zapraszamy do zapoznawania się z nimi. Warto zaglądać tam też jeśli nie zdecydowali się Państwo na start w pierwszej turze projektu oraz dla udziału w Erasmus+

Spotkanie dla studentów 12.12.2017 r.

Konsul z Ambasady USA - spotkanie dla studentów z Warszawy - wtorek 12 grudnia 2017

 

Ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie oraz Camp Counselors USA-Poland, partner Departamentu Stanu zapraszają na spotkanie z konsulem, panią Karoliną Orton, która:

- przedstawi wakacyjne programy wymiany oraz inne programy wymiany ze Stanami Zjednoczonymi skierowane dla studentów

Wnioski o stypendia ministra

Szanowni studenci, w tym roku wnioskowanie o stypendia ministra odbywać się będzie po raz pierwszy z wykorzystaniem USOSweb - będzie to możliwe od 7 sierpnia. Studenci wypełniają i rejestrują wnioski w USOSweb, a następnie wygenerowane z systemu, wydrukowane i podpisane dokumenty (wraz z załącznikami potwierdzającymi osiągnięcia) składają w jednostkach. Wnioski (ze wszystkimi załącznikami) dot. stypendium ministra proszę składać w sekretariacie KU do 06.09. włącznie.

Koncert z cyklu "200 kantat Bacha na 200-lecie UW"

Tegoroczne koncerty, podobnie jak w ubiegłym roku, rozpocznie polsko-czeska formacja Baroque Collegium 1685: instrumentaliści związani m.in. z praską orkiestrą Musica Florea pod kierownictwem Marka Štryncla oraz Szczawnicki Chór Kameralny kierowany przez Agnieszkę Żarską. Solistami będą Ewa Leszczyńska – sopran, Helena Poczykowska – alt, Václav Čížek – tenor, Jiří Miroslav Procházka – bas. Wykonają kantaty BWV 65 „Sie werden aus Saba”, BWV 123 „Liebster Immanuel”, BWV 133 „Ich freue mich in dir”, zaś całość poprowadzi Agnieszka Żarska.

Wykłady prof. Ludmiły Siryk (UMCS)

Szanowni Państwo! Informujemy, że pani prof. Ludmiła Siryk (UMCS) odwiedzi nas 17 maja 2017 r. Pani profesor wygłosi dwa godzinne referaty (po każdym z nich przewidywana jest dyskusja) 10.00 - 11.30 (Neoklasycyzm w literaturze ukraińskiej) oraz 12.00 - 13.30 (Twórczość Józefa Łobodowskiego na tematy ukraińskie w wymiarze kulturowym i politycznym). Wykłady odbędą się w sali Rad Wydziału (sala na trzecim piętrze obok Dziekanatu). Zapraszamy!

Drodzy Studenci!

Korespondencja mailowa z sekretariatem może odbywać się wyłącznie w ramach adresów Uniwersytetu Warszawskiego. Każdy student jest zobowiązany do posiadania maila uniwersyteckiego. Na wiadomości z adresów prywatnych odpowiedzi nie będą udzielane.

Patronat Katedry nad Konkursem XXI LO im. Hugona Kołłątaja

Katedra Ukrainistyki objęła Patronat nad czwartą edycją Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego Literatury Polskiej w Językach Obcych Odpowiednie dać obce słowo, skierowanego do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z województwa mazowieckiego. Organizatorem Konkursu jest XXI Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Warszawie.

Konferencja "Współczesny język rosyjski w teorii i praktyce"

Szanowni Państwo! Organizujemy międzynarodową konferencję "Współczesny język rosyjski w teorii i praktyce". Termin konferencji to 15-17 marca. Udział w konferencji jest bezpłatny. Na zgłoszenia czekamy do 30. stycznia. Konferencja odbędzie się w dniach 15-17 marca 2017 roku. Zaproszenie wraz z niezbędnymi informacjami znajduje się tutaj.

Spotkanie nt. praw cudzoziemców w Polsce

Instytut Stosunków Międzynarodowych i Network on Humanitarian Action (NOHA) zapraszają wszystkich zainteresowanych studentów na spotkanie informacyjne na temat praw cudzoziemców w Polsce. Spotkanie odbędzie się 17 listopada o godz. 15.00 w Collegium Iuridicum II (ul Lipowa 4) w Sali nr 1.3. Poprowadzi je inspektor Gerard Bah – Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach ds. Ochrony Praw Człowieka.

Projekt dla Studentów Ukrainistyki

Od pazdziernika istnieje możliwość odbycia praktyk pedagogicznych w ramach projektu Wolontariat Edukacyjny. Projekt polega na prowadzeniu przez studentów-wolontariuszy zajęć wyrównawczych dla maturzystów z przedmiotów takich jak język polski , język angielski, matematyka. Przewidziany czas trwania projektu: listopad 2016 – styczeń 2017, w tym czasie student powinien zrealizować 30 godzin dydaktycznych (zajęcia z uczniami + przygotowanie się do nich). 

Wykłady prof. Natalii Kostusiak!

Szanowni Państwo, zapraszamy na wykład prof. Natalii Kostusiak z Wschodnioeuropejskiego Uniwersytetu im. Łesi Ukrainki pt.: Сучасні граматичні форми змінюваних слів у контексті нормативності. Wykład odbędzie się dnia 4 kwietnia 2016 r. o godz. 12.00, w sali 211. Zapraszamy również na wykład prof. Natalii Kostusiak z Wschodnioeuropejskiego Uniwersytetu im. Łesi Ukrainki pt.: Лексичні та граматичні зміни в українській мові ХХ – поч. ХХІ ст. Ten wykład odbędzie się 5 kwietnia 2016 r. o godz. 10.15 w sali 211.

Laboratorium Cyfrowe Humanistyki UW poszukuje menadżerów nauki

Laboratorium Humanistyki Cyfrowej (LaCH UW), powstające na Uniwersytecie Warszawskim, poszukuje menedżerów nauki.

Zadania:
współpraca przy realizacji projektów z zakresu humanistyki cyfrowej w ramach LaCH UW, pozyskiwanie partnerów dla LaCH UW  z obszaru nauki, kultury i biznesu; prowadzenie bieżących kontaktów z partnerami LaCH UW; organizacja wydarzeń poświęconych humanistce cyfrowej; realizacja polityki informacyjnej LaCH UW.

Spotkania z uczonymi z Uniwersytetu w Zagrzebiu!

Katedra Ukrainistyki serdecznie zaprasza na wykłady badaczek z Uniwersytetu w Zagrzebiu. 5. IX. 2015 10.15-11.45,  Дарія Павлешен,  Аксіологічні моделі-орієнтири в романі Любові Голоти Епізодична пам'ять; 5. IX. 2015 12.00-13.30  - Ана Дуґанджич, Соматичні фраземи з компонентами "рука" і "око" у хорватській і українській мовах; 6. IX 8.30-10.00, Ана Дуґанджич,  Україністика на філософському факультеті Загребського університету. Katedra Ukrainistyki serdecznie zaprasza we wtorek 6 października o godz.

Apel Samorządu Studentów Katedry Ukrainistyki UW

W związku z trwającym na Ukrainie konfliktem wielu cywili straciło dach nad głową, a wraz nim również podstawowy standard życia. Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z zespołem wolontariuszy Kamieniec-Podolski podjęli inicjatywę zbiórki podstawowych produktów żywnościowych i higieny osobistej dla najbardziej potrzebujących.Jako Katedra Ukrainistyki dołączamy się do inicjatywy i w związku  z tym kierujemy także do Państwa prośbę o przyłączenie się do zbiórki.