Jest z nami prof. Olena Haleta

Miło nam poinformować, że od 1 marca 2022 do 31 maja 2022 pracuje z nami w Katedrze Olena Haleta, profesor teorii literatury i literatury porównawczej z Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego Iwana Franki oraz profesor antropologii kulturowej Ukraińskiego Uniwersytetu Katelockiego. Pani profesor prowadzi badania i wykłady z zakresu współczesnej literatury ukraińskiej. Badania i wykłady prowadziła dotychczas na uniwersytetach i w instytucjach akademickich w USA, Kanadzie, Australii, Niemczech, Austrii, Polsce, Chorwacji i Czechach.

Współtworzyła przedsięwzięcia międzynarodowe dedykowane historii myśli intelektualnej dwudziestego stulecia oraz roli sztuki i literatury w czasach kryzysu i okresie transformacji. Jest autorką, współautorką, i współredoktorem ośmiu książek na temat historii współczesnej Ukrainy, w tym: Seeing Ukraine: Independent Literature of 1991-2021 (wydanie specjalne czasopisma naukowego Književna smotra). Jej monografia From Anthology To Ontology: anthology as a means of representation of Ukrainian literature of the late nineteenth – the twenty-first centuries otrzymała kilka nagród na Ukrainie.

Pobyt prof. Oleny Halety jest realizowany w ramach Programu zintegrowanego działań na rzecz rozwoju Uniwersytetu Warszawskiego, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach programu operacyjnego PO WER, ścieżka 3.5.