Współorganizujemy spotkania o tematyce zw. z Ukrainą
Od maja do sierpnia br. Katedra współorganizuje spotkania o tematyce zw. z Ukrainą. Tematy spotkań wraz z datami znajdują się na plakacie: pdf.
Od maja do sierpnia br. Katedra współorganizuje spotkania o tematyce zw. z Ukrainą. Tematy spotkań wraz z datami znajdują się na plakacie: pdf.
Katedra Ukrainistyki i Uniwersytet Alberty poprowadzą szkołę letnią U2 Ukraine (in Poland). Szczegóły tutaj: PDF.
Katedra Ukrainistyki podjęła z University of Alberta współprace w ramach programu U2 Ukraine, trwającego od maja do czerwca 2023. pdf
Dnia 12 grudnia 2022 r. byliśmy organizatorem IV Międzynarodowej Konferencji Naukowej z cyklu „Filozofia bycia i przetrwania w ego-dokumentach pisarzy, malarzy i filmowców ukraińskich (od czasów Orlika do współczesnych)”. Program konferencji znajduje się tutaj: PDF.
24-29 października 2022 r. odbyła się Druga Szkoła Zimowa Katedry Ukrainistyki Uniwersytetu Warszawskiego, we współpracy z Katedrą Języka Ukraińskiego Akademii Kijowsko-Mohylańskiej (NAUKMA) pt.: Społeczne wyzwania współczesnej humanistyki. Organizatorkami Szkoły były dr Katarzyna Jakubowska-Krawczyk, prof. ucz. dr hab. Svitlana Romaniuk z UW oraz prof. Natalia Yasakowa z NAUKMA. Odbyły się wykłady profesorów z Polski i Ukrainy (m.in. prof. Maryny Nawalnej, prof. Anatolija Zahnitki, prof.
Serdecznie zapraszamy studentów pierwszego roku studiów I i II stopnia na Dzień adaptacyjny 30 września br. Informacje znajdują się w załączonym pliku.
Solidarni z Ukrainą! W ramach wsparcia uczelni ukraińskich i przeciwdziałania skutkom wojny w środowisku akademickim 23 maja 2022 Katedra Ukrainistyki wspólnie z Katedrą Języka Ukraińskiego Uniwersytetu „Akademia Kijowsko-Mohylańska”, Wydziałem Filologicznym Donieckiego Uniwersytetu Wasyla Stusa w Winnicy oraz Katedrą Literatury Ukraińskiej i Światowej Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego w Krzywym Rogu zorganizowała Konferencję Młodych Uczonych „Ukraińska kultura ma moc”.
Solidarni z Ukrainą! Stanowisko naukowe Katedry Ukrainistyki na Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik - 21 maja 2022. Polacy odwiedzający stoisko Katedry Ukrainistyki UW mogli poznać podstawy języka ukraińskiego, ułożyć swoje pierwsze słowa po ukraińsku, przeprowadzić proste dialogi. Oferta skierowana do osób z Ukrainy zakładała te same aktywności w języku polskim.
Powstał niezbędnik dla nauczycieli pracujących z dziećmi z Ukrainy. Autorkami są dr Katarzyna Jakubowska-Krawczyk, prof. ucz. dr hab. Svitlana Romaniuk, dr Marta Zambrzycka
Solidarni z Ukrainą! Pracownia Badań nad Ukraińską Tożsamością Katedry Ukrainistyki UW była współorganizatorem wystawy Ostapa Łozińskiego „Trwoga” w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej (4-27.03.2022).
W marcu i kwietniu 2022 roku byliśmy organizatorami Międzyuczelnianych Seminariów Językoznawczych z cyklu „Język ukraiński wczoraj i dziś”, w ramach projektu „Język w społeczeństwie: semantyka, syntaktyka, pragmatyka” i Porozumienia o współpracy między Uniwersytetem Warszawskim, Uniwersytetem Wrocławskim i Lwowskim Uniwersytetem Narodowym im. Iwana Franki, oraz organizatorem Warsztatów Języka Ukraińskiego.
6 kwietnia mieliśmy przyjemność gościć pana Piotra Wojciechowskiego - wybitnego poetę, autora scenariuszy, kreatora kultury. W ramach działalności Koła literacko-naukowego Katedry Ukrainistyki "Błękitny Okręt" mogliśmy zapoznać się z twórczością autora i poznać jego osobę nieco bliżej. Jego przepełniona symboliką i wrażliwością twórczość wywarła na nas ogromne wrażenie. Opowiedział ciekawe anegdoty z życia poety, podzielił się swoimi spostrzeżeniami jako filmowiec i twórca scenariuszy.
Miło nam poinformować, że od 1 marca 2022 do 31 maja 2022 pracuje z nami w Katedrze Olena Haleta, profesor teorii literatury i literatury porównawczej z Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego Iwana Franki oraz profesor antropologii kulturowej Ukraińskiego Uniwersytetu Katelockiego. Pani profesor prowadzi badania i wykłady z zakresu współczesnej literatury ukraińskiej. Badania i wykłady prowadziła dotychczas na uniwersytetach i w instytucjach akademickich w USA, Kanadzie, Australii, Niemczech, Austrii, Polsce, Chorwacji i Czechach.
Z końcem lutego 2022 dla naszych przyjaciół z Ukrainy oferujemy nieodpłatną pomoc w tłumaczeniach medycznych, prawnych i innych ważnych sytuacjach życia codziennego.
28 lutego 2022 zainicjowaliśmy spotkania studentów z osobami z Ukrainy dla wzajemnego uczenia się języków (Tandem) oraz pokazania im Warszawy i tego, jak funkcjonować w okolicy, w której mieszkają (Spotkajmy się).
W dniach 7–12 marca 2022 r. odbędzie się Druga Szkoła Zimowa Katedry Ukrainistyki Uniwersytetu Warszawskiego, we współpracy z Katedrą Języka Ukraińskiego Akademii Kijowsko-Mohylańskiej pt.: Społeczne Wyzwania Współczesnej Humanistyki.
Szkoła jest realizowana w ramach projektu PIK UW. Organizatorkami Szkoły są dr Katarzyna Jakubowska-Krawczyk, prof. ucz. dr hab. Svitlana Romaniuk z UW oraz prof. Natalia Yasakowa z NAUKMA
10 stycznia 2022 r. odbyło się spotkanie z dr hab. Marcinem Kojderem z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. PDF
9 grudnia 2021 na platformie GoogleMeet odbyła się Gala II Edycji Konkursu na najlepszą monografię naukową z zakresu kultury białoruskiej i ukraińskiej pod patronatem JM Rektora Uniwersytetu Warszawskiego. PDF
14 grudnia 2021 Katedra Ukrainistyki pełniła rolę współgospodarza Międzynarodowej Konferencji Naukowej Język, Kultura, Społeczeństwo. PDF
16-17 listopada 2021 zrealizowaliśmy projekt Wyjazd studyjny pt. Galicja: przestrzeń polsko-ukraińskiego
W dniu 8 pazdziernika 2021 pełniliśmy zaszczytną funkcję gospodarza konferencji 'Wiara i Forma'.
W wolnym dostępie, w Bibliotece im. Ludwika Maksimiliana w Monachium ukazał się podręcznik Українська культура на щодень. Частина 1. Autorkami są Katarzyna Jakubowska-Krawczyk, Svitlana Romaniuk, Marta Zambrzycka, Olena Novikova.
Dnia 15 marca 2021 r. odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Spotkania onomastyczne. Badania onomastyki pogranicza polsko-wschodniosłowiańskiego". PROGRAM KONFERENCJI
W roku akademickim 2020/2021 rozpoczęliśmy realizację projektu pt. Poznaj swoich sąsiadów - bliskich i dalekich. Język i kultura w pigułce. Program wspierający integrację dzieci i młodzieży w szkołach. Autorkami i koordynatorkami projektu są dr hab. Svitlana Romaniuk i dr Katarzyna Jakubowska Krawczyk.
W dniach 1-8 marca 2021 r. odbyła się pierwsza Szkoła Zimowa Katedry Ukrainistyki "Ukraina w centrum badań: Nowe trendy i wyzwania".
Autorki i organizatorki szkoły - dr Katarzyna Jakubowska-Krawczyk, dr hab. Svitlana Romaniuk
W dniach 24-25 lutego 2021r. miała miejsce międzynarodowa konferencja pt.: ТВОРЧІСТЬ ЛЕСІ УКРАЇНКИ: НАЦІОНАЛЬНО-КУЛЬТУРНІ КОДИ ТА ЄВРОПЕЙСЬКА ТРАДИЦІЯ, z okazji 150 rocznicy urodzin ukraińskiej poetki Łesi Ukrainki.
W listopadzie i grudniu 2020 r. byliśmy świadkami cyklu debat studenckich "Porozmawiajmy o współczesnej Ukrainie". Autorki i organizatorki: dr Katarzyna Jakubowska-Krawczyk, dr hab. Svitlana Romaniuk.
Miło nam poinformować że od 19.02 przez trzy miesiące w Katedrze Ukrainistyki będzie pracował prof. Vasyl Kosiv. Pobyt prof. Vasyla Kosiva jest realizowany w ramach Programu zintegrowanego działań na rzecz rozwoju Uniwersytetu Warszawskiego, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach programu operacyjnego PO WER, ścieżka 3.5. Profesor Vasyl Kosiv jest doktorem habilitowanym historii sztuki, od ponad 20 lat pracuje na Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk Pięknych.
Dnia 25 lutego 2020 gościliśmy w Katedrze pisarza Anatolija Kryma. O spotkaniu napisała korespondentka gazety "Nasze Słowo" Julia Kamińska: TEKST.
Dnia 7 grudnia 2020 roku na platformie GoogleMeet odbyła się Gala wręczenia dyplomów laureatów i finalistów Konkursu, którzy przedstawili wyniki swoich badań, opublikowanych w nagrodzonych pracach naukowych. Szczegóły znajdują się tutaj.
W dniu 10.06 odbyła się konferencja naukowa „Ukraińskie światy dzieciństwa i młodości. Narracje i tożsamość” zorganizowana przez Pracownię Badań nad Ukraińską Tożsamością KU. Wzięli w niej udział przedstawiciele Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, Uniwersytetu Warszawskiego i innych. Badacze podjęli tematy związane z różnorodnymi aspektami dzieciństwa w kulturze, literaturze, sztuce, a nawet języku.
W dniach 8.04 - 12.04 w Katedrze Ukrainistyki gościliśmy wykładowczynię z Uniwersytetu Zagrzebskiego Annę Dugandzic.
W dniu 11 kwietnia na Uniwersytecie Karola w Pradze odbyła się uroczysta gala wręczenia nagrody na najlepszą książkę Krajów Partnerstwa Wschodniego, będąca zwieńczeniem finansowanego przez Visegrad Found projektu Visegrad Eastern Partnership Literary Award, którego Katedra Ukrainistyki jest współtwórcą. Miło nam poinformować, że w tym roku wygrał pisarz ukraiński Vołodymyr Rafejenko.
Dnia 26.03.2019 odbyło się spotkanie z doktorem
Eugeniusze Sobolem, autorem antologii "Ukrajinska
nadija": <zdjęcie>.
W dniach 14-15 marca 2019 r. na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie odbył się Międzynarodowy Konkurs z Ortografii Języka Ukraińskiego. Duży sukces odnieśli nasi studenci - Przemysław Pawlak (2 r. studiów magisterskich) został jednym ze zwycięzców (2 miejsce), Adam Stępień (2 r. studiów licencjackich) został finalistą. Krzysztof Pawlik - student 1 r. studiów magisterskich zdobył 1 miejsce w konkursie poetyckim, który odbył sie w dn. 12.03 na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Serdecznie gratulujemy!
Miło nam poinformować, że Pracownia Badań nad Ukraińską Tożsamością Katedry Ukrainistyki jest współorganizatorem wystawy pt. "Przebóstwione ciało", eksponowanej w Bibliotece Uniwersyteckiej przy ulicy Dobrej.
Więcej informacji https://www.uw.edu.pl/events/event/przebostwione-cialo-wystawa/.
Serdecznie zapraszamy!
Z okazji 65-lecia Katedry Ukrainistyki Uniwersytetu Warszawskiego mamy zaszczyt zaprosić Państwa do wzięcia udziału w Międzynarodowej Konferencji Naukowej Dziedzictwo chrześcijańskie Polaków i Ukraińców – słowo, sztuka, która odbędzie się 28-29 maja 2018 r. w Pałacu Kazimierzowskim UW, Sala Senatu/ Sala Brudzińskiego, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28.
W dn. 19.12.2017 - jak corocznie - w Katedrze Ukrainistyki odbyła się Aukcja Świąteczna, zorganizowana przez Samorząd studentów KU. Uczestniczący w niej studenci oraz pracownicy Katedry licytowali pomiędzy sobą przekazane wsześniej fanty (m. in. książki, drobne upominki). Zebraną kwotę jak zwykle przeznaczono na szczytny cel, w tym roku - dla dzieci z Parafii Bazyliki Metropolitalnej p.w. Wniebowzięcia NMP we Lwowie. Po Aukcji tradycyjnie studenci i pracownicy Katedry zasiedli przy wspólnym Wigilijnym stole, łamiąc się opłatkiem i składając sobie życzenia.
W dniach 20-21.11.2017 w Katedrze Ukrainistyki odbyły się wykłady gościnne Pani prof. Hałyny Maciuk z Katedry Językoznawstwa Ogólnego Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki.
Prof. H. Maciuk wygłosiła następujące wykłady: Ідеологія і лінгвістичні ідеї: досвід України в першій половині XX століття; Лінгвістичний ландшафт України: минуле і сьогодення; Мовна політика і мовна ситуація в сучасній Україні (1991-2017). Які перспективи?
W marcu i kwietniu 2016 r. swoje staże w Katedrze Ukrainistyki odbywały dwie doktorantki z Uniwersytetu im. I. Franki we Lwowie: pani Marija Wus z Katedry Ukraińskiego Językoznawstwa Stosowanego oraz pani Mariana Sałecka z Katedry Językoznawstwa Ogólnego.
Od stycznia 2016 r. doktoranci i młodzi wykładowcy z Ukrainy odbywają w Katedrze Ukrainistyki miesięczne staże naukowe, dofinansowane przez Prorektora UW, prof. Alojzego Nowaka.
W styczniu na stażu była doktorantka Instytutu Filologii Uniwersytetu Przykarpackiego, Marjana Kaniuk. Opiekunem stażu była dr hab. Iryna Kononenko. Pani Marjana Kaniuk wygłosiła studentom wykłady na następujące tematy: 1. Основні типологічні ознаки фразеологізмів; 2. Предмет фразеології як науки; 3. Напрями сучасного дослідження фразеології.
Maj i listopad 2015 roku obfitowały w ważne wydarzenia naukowe.
W maju w Katedrze odbyły się wykłady dr Oleny Novikovej z Uniwersytetu Ludwika Maksymiliana w Monachium (Niemcy), w ramach programu Erasmus+.
W listopadzie gościliśmy naukowców z Uniwersytetu w Zagrzebiu (Дарія Павлешен i Ана Дуґанджич). Obok wykładów owocem wizyty była wymiana doświadczeń z życia naukowego w dwóch europejskich ośrodkach akademickich, które łączy tematyka ukrainoznawcza a różnią warunki kulturowe studiowania.
W maju 2015 roku odbyła się Konferencja Młodych Ukrainistów. Konferencja miała charakter międzynarodowy.
Z przyjemnością informujemy, że aukcja świąteczna (17 grudnia 2014) przyniosła największy dochód ze wszystkich dotychczas zorganizowanych. Kwota 2300 złotych zostanie przekazana w całości organizacji PAH, zajmującej się zbiórką funduszy na pomoc cywilom poszkodowanym w wyniku trwającego konfliktu na Ukrainie (http://www.pah.org.pl/nasze-dzialania/531/5324/pomagamy_na_ukrainie)
W listopadzie 2014 odbyło się spotkanie z prof. Ievgeniyem Pasčenką z Uniwersytetu w Zagrzebiu. Rozmowy z gościem dotyczyły tematów kulturowych związanych z Ukrainą XIX wieku; prezentacji książek związanych z kulturą ukraińską; oraz badań ukrainistycznych w Chorwacji dotyczących historii Ukrainy oraz sytuacji obecnej na Ukrainie.
21 października w KU odbyło się spotkanie pracowników i studentów z prof. dr hab. Walentyną Harhun, kierownikiem Katedry Literatury Ukraińskiej na Uniwersytecie im. M. Gogola w Niżynie, starszym pracownikiem naukowym w Instytucie literatury im. T. Szewczenka Ukraińskiej Akademii Nauk. Prof. Walentyna Harhun jest tegoroczną laureatką Nagrody im. Iwana Wyhowskiego, którą otrzymała w uznaniu za prowadzone badania nad kształtowaniem pamięci o radzieckiej przeszłości oraz powstaniem nowych praktyk tożsamościowych. Uroczystość wręczenia Nagrody odbyła się 13 października w Sali Senatu UW.
22-23 września 2014 roku odbył się na Wydziale Lingwistyki Stosowanej coroczny Festiwal Nauki. Nasza Katedra ponownie wzięła w festiwalu aktywny udział.
Konferencja młodych ukrainistów odbyła się w tym roku dnia 22 maja. Reprezentowane były tematy językoznawcze oraz teoria i praktyka przekładu. Prelegentami były doktorantki: Urszula Drobiszewska oraz Aleksandra Samadowa. Studentów reprezentowała, jak w roku poprzednim, Oksana Borys.
W grudniu 2013 roku odbyła się długo przygotowywana konferencja, która miała wymiar międzynarodowy. W roli gospodarzy wystąpili nasi pracownicy, doktoranci i studenci. Tematyka konferencji była zróżnicowana. Objęła zarówno tematy językoznawcze i translatoryczne, jak również tematyczne obszary wiedzy kulturoznawczej i literaturoznawczej.
We wrześniu 2013 roku miał miejsce Festiwal Nauki z udziałem przedstawicieli Katedry Ukrainistyki. Podczas Festiwalu Nauki od niedzieli do wtorku (22 września - 24 września) odbywała się sprzedaż najnowszych publikacji pracowników Katedry Ukrainistyki z możliwością otrzymania przy zakupionym egzemplarzu dedykacji autorskiej. Kilkoro z naszych pacowników miało swoje odczyty, na które wstęp był wolny.
Katedra Ukrainistyki znajduje się przy ul. Dobrej 55 w Warszawie, tel. +48 22 55 34 252; adres e-mail ku@uw.edu.pl.
Dziekanat ds Studenckich. Sekcja Katedry Ukrainistyki, pok. 2.512, nr tel. (22) 55-34-266. Wszelką korespondencję dotyczącą spraw studenckich należy wysyłać na adres student.ku@uw.edu.pl. Przyjęcia interesantów: poniedziałek-czwartek w godzinach 10.00-14.00. Sekretariat ds Pracowniczych pok. 2.619.
Informacje szczegółowe na temat publikacji znajdziesz u góry w zakładce WYDAWNICTWA > GALERIA PUBLIKACJI. Po zapoznaniu się z ofertą prosimy złożyć zamówienie poprzez wypełnienie formularza, który należy nadać na adres sekretariatu Katedry.
Publikacje pracowników Katedry Ukrainistyki możesz nabyć także za pośrednictwem tych stron:
www.wls.uw.edu.pl www.pwn.pl www.tyrsa.pl www.linguisticmodelling.eu www.wuw.uw.edu.pl, www.studium.uw.edu.pl.
Copyright © 2023 Katedra Ukrainistyki
Design by nagorka.eu